Історія України в Ямпільській спеціальній школі

Каталог файлів

Головна » Файли » дидактичні матеріали до уроків » 7 клас

дидактичні матеріали до теми "Княгиня Ольга"
[ Викачати з сервера (54.5 Kb) ] 22.02.2017, 19:45

Тема: Княгиня Ольга.

 

1. Відновіть хронологічну послідовність:

 

1) Правління руських князів:

  • Ігор;

б) Олег;

в) Аскольд і Дір.
Відповідь: в — б — а.

 

  1. Події, які відбувалися за часів правління Олега,

а). Руські дружини досягли узбережжя Каспію;

б) захоплення влади в Києві;

в) успішний похід проти Візантії.
Відповідь: б — в — а.

 

  1. Події, які відбувалися під час правління Ігоря.

а) Повстання древлян;

б) похід до Закавказзя;

в) поява печенігів.
Відповідь: в — б — а.

 

 

3. Співвіднесіть терміни та поняття.

 

І) Князь

а) Збройні загони у Київській державі

2)дружина

б) щорічний об'їзд князем та його дружиною підвладних тери­торій з метою збору данини

3) полюддя

в) військовий вождь, глава держави

 

 

 

Заповніть пропуски у таблиці

«Внутрішня та зовнішня політика перших руських князів».

 

Князь

Час правління

Діяльність

 

860-882 рр.

860 р. - убивство Аскольда, захоплення влади в Києві Оле­гом

Олег

 

— успішний похід на Візантію, яка вимушена була

сплатити данину і підписати вигідну торговельну у 911р

 

912-945 рр.

— угода з печенігами. 941 р.

__ — другий похід проти Візантії.

__ — похід на Закавказзя. 945 р. _

 

 

З «Повісті минулих літ» Нестора

Ольга ж була у Києві з сином своїм, Святославом. Казали ж древляни: «Ось вбили князя ми руського; візьмемо дружину його Ольгу за князя на­шого Мала і Святослава візьмемо і зробимо йому, що схочемо». І послали древляни двадцятьох кращих мужів своїх у турі до Ольги, і призвала їх Оль­га до себе, і сказала їм: «Гості добрі прийшли». І відповіли древляни: «При­йшли, княгине». І сказала їм Ольга: «Говоріть, навіщо прийшли сюди?». Відповіли ж древляни: «Послала нас Деревськая земля з такими словами: «Чоловіка твого ми вбили, оскільки чоловік твій, як вовк, розкрадав і гра­бував, а наші князі добрі, тому що вели порядок у Деревськой землі, — піди заміж за князя нашого за Мала».

Сказала ж їм Ольга: «Люб'язна мені мова ваша, — чоловіка мого мені вже не воскресити; але хочу віддати вам завтра честь перед людьми своїми; нині ж йдіть, а вранці я пошлю за вами, а ви говорите: «Не їдемо ні на ко­нях, ні пішки не підемо, але понесіть нас в турі (човні)», — і піднесуть вас у турі», — і відпустила їх до тури. Ольга ж наказала викопати яму велику і глибоку на дворі терему, зовні граду. Наступного ранку... принесли їх на двір до Ольги і, як несли, так і скинули їх разом із турою до ями. 1 повеліва­ла (Ольга) засипати їх живими...

І послала Ольга до древлян і сказала їм: «Якщо справді мене просите, то пришліть кращих чоловіків, щоб з великою честю піти за вашого князя, інакше не пустять мене київські люди». Почувши про це, древляни обрали кращих чоловіків, що керували Деревською землею, і прислали за нею. Ко­ли ж древляни прийшли, Ольга наказала приготувати лазню, кажучи їм так: «Помийтеся та прийдіть до мене». І розпалили лазню, та увійшли до неї древляни, і почали митися; і замкнули за ними лазню, і повелівала Ольга запалити двері лазні, і згоріли всі.

І послала до древлян із словами: «Ось вже йду до вас, приготуйте меди багато у того міста, де вбили чоловіка мого, так поплачуся на могилі його та створю тризну за своїм чоловіком». Вони ж, почувши про це, звезли безліч медов і заварили їх. Ольга ж, узявши із собою малу дружину, відправилася без нічого, прийшла до могили свого чоловіка та оплакала його. Після того сіли древляни пити, і наказала Ольга отрокам своїм прислужувати їм. І ко­ли сп'яніли древляни, веліла отрокам своїм пити за їх честь, а сама відійшла геть і наказала дружині рубати древлян, і посікли їх п'ять тисяч. І стояла Ольга все літо, і не могла взяти міста, і замислила так: послала вона до міста зі словами: «До чого хочете досидіти? Адже всі ваші міста вже підкорилися мені та зобов'язалися виплачувати данину і вже обробляють свої ниви і землі; а ви, відмовляючись платити данину, збираєтеся померти з голоду». Древляни ж відповіли: «Ми б раді платити данину, але ж ти хочеш мстити за чоловіка свого». Сказала ж їм Ольга, що «я вже мстила за образу свого чоловіка, коли приходили ви до Києва в перший та у другий раз, а втретє — коли влаштувала тризну за своїм чоловіком. Більше вже не хочу мститися, — хочу тільки взяти з вас невелику данину й, уклавши з вами мир, піду геть». Древляни ж запитали: «Що хочеш від нас? Ми раді дати тобі мед і хутра». Вона ж сказала: «Немає у вас тепер ні меду, ні хутра, тому про­шу у вас трохи: дайте мені від кожного двору по три голуби та по три гороб­ці. Адже я не хочу покласти на вас тяжкої данини, як чоловік мій, тому-то і прошу у вас цієї крихти». Древляни ж, зрадівши, зібрали від двору по три голуби і по три горобці та послали до Ольги з уклоном. Ольга ж, роздавши воїнам — кому по голубу, кому по горобцю, наказала прив'язувати кожно­му голубу і горобцю трут, загортаючи його у невеликі хусточки та при­кріплюючи ниткою до кожного птаха. І, коли стало сутеніти, наказала Оль­га своїм воїнам пустити голубів і горобців. Голуби ж і горобці полетіли до своїх кублів: голуби до голубників, а горобці під стріхи, і так запалало — де голубники, де кліті, де сараї та сінники, і не було двору, де б не горіло, і не можна було гасити, оскільки одразу запалали всі двори. 1 побігли люди з міста, і наказала Ольга воїнам своїм хопити їх. І так захопила місто і спа­лила його.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: 7 клас | Додав: akeska
Переглядів: 401 | Завантажень: 9 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
П`ятниця, 29.11.2024, 15:31
Вітаю Вас Гість

Категорії розділу

7 клас [10]
8 клас [7]
9 клас [0]
кросворди [2]
ребуси [2]

Пошук

Календар

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Block title

Block content

прогноз погоди

Photo: 1
Downloads: 69
Publisher: 11