Історія України в Ямпільській спеціальній школі

Каталог файлів

Головна » Файли » Конспекти уроків » 7 клас

Виникнення Києва
[ Викачати з сервера (98.5 Kb) ] 31.08.2016, 14:38

Тема: Виникнення та зростання Києва. Кий, Щек, Хорив.

Мета: сформувати знання про передумови виникнення держави у східних слов'ян, про заснування Києва; показати роль Києва як осередку об'єднання східнослов’янських племен у державу;

корегувати цілісність сприймання, аналіз, зв’язне мовлення;. виховувати патріотичні почуття, інтерес до історії України.

Обладнання: підручник Г.М. Плешканіська, А.Г.Слюсаренко Історія України 7 кл., карта "Київська Русь в ІХ - ХІ ст.", "Повість минулих літ", підручники, посібник І.Коляди "Історія України в 6 - 7 кл.", портрети Кия, Щека, Хорива.

ХІД УРОКУ

І. Загально-корекційний етап.

1. Організація учнів та робочих місць.

Нервово-психологічна підготовка.

Іноді важкі питання сучасності допомагає вирішувати історія. Давайте звернемося до поради нашої скарбнички історичної мудрості. (дістаю великий аркуш паперу, пропоную прочитати його. На звитку написано: "Древність видає нам свої таємниці, і майбутнє простягає свою могутню руку сходження. Минуле - лише вікно у майбутнє… Із стародавніх чудесних каменів складіть східці прийдешнього". (М.Реріх)

 

ІІ. Основна частина

2.1 Пропедевтичний етап.

2. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів, необхідних для вивчення нової теми.

Фронтальна бесіда:

  • Назвіть райони розселення полян, древлян, уличів.
  • Якими ремеслами займались східні словни?
  • Що було основою їхнього господарського життя?

Індивідуальне завдання на картках:

  • Заповнити таблицю

ГОСПОДАРСТВО СХІДНИХ СЛОВЯН

Ремесло

Гончарство, ковальство, обробка дерева, металообробка, ткацтво

Скотарство

Розводять велику рогату худобу, овець, кіз, коней

Землеробство

Орне землеробство. Використовують плуг із лемешем.

Вирощують пшеницю, жито, ячмінь, льон, просо.

Промисли

Мисливство, рибальство, плетіння корзин

Транспорт

Вози, запряжені кіньми або волами, човни.

 

2. Формуючий етап.

1)Повідомлення теми уроку.

Ми з вами вивчили райони розселення східнослов’янських племен, з видами їхньої господарської діяльності. А зараз дізнаємося про причини утворення держави у східних слов’ян. Тема сьогоднішнього уроку – «Виникнення та зростання Києва. Кий, Щек, Хорив».

2. Вивчення нового матеріалу

У слов’ян вже відомі різні категорії племінної еліти, а саме: старшини і князі, які спиралися на свою дружину.

Робота по формуванню історичних понять. (Використовуються логічні схеми)

( Схема в матеріалі для скачування)

У ході роботи наголошую, що племінна верхівка поступово формує приватну власність (землю, знаряддя праці), яка була основою для спадкової влади. Так виникають перші державні утворення, племінні князівства та їх федерації.

Федерація – об’єднання племен, родів під спільною верховною владою. (записується в зошит)

Образна розповідь вчителя

Одним з перших князів, про якого згадують літописи, був князь Кий, з іменем якого легенди пов’язують походження столиці нашої держави Києва.

Ось що говорить «Повість минулих літ» (зачитую цитату)

 

Підсумкова бесіда за запитаннями:

1. Князем якого племінного союзу був Кий?

2.. Що говорить літопис про стосунки Кия з іншими державами?

Самостійна робота за завданням

Прослухавши розповідь, заповнити таблицю.

 

Політична діяльність князя Кия

Зовнішня політика

 

Внутрішня політика

 

Результати

 

 

Підвожу підсумки, що, дійсно, Київ став природним центром Східної Європи. Його заснування започаткувало новий період в історії східних слов’ян – епоху Київської держави, яка залишила яскравий слід в історії тогочасної Європи.

 

3.Закріплення та повторення нового матеріалу:

- коли і де виник Київ?

- чому Київ заснували саме на цьому місці?

- де вперше згадується про Київ?

- розкажіть про діяльність князя Кия.

- як звали братів князя Кия?

 

 

 

ІІІ. . Заключний етап.

Підведення підсумків уроку та оцінювання.

 

IV. Домашнє завдання

1. Опрацювати текст підручника с. 46- 48.

2. Заповнити таблицю за зразком (сильніші учні)

 

Київська держава за князя Кия

Територія

Середня Наддніпрянщина

Ознаки влади

Сильна дружина:

ведення активної зовнішньої та внутрішньої політики

Політичний центр

Місто Київ

Зовнішня політика

Стосунки з Візантією;

боротьба з кочівниками

Внутрішня політика

Діяльність по централізації князівської влади;

заснування Києва – політичного центру держави

Результати діяльності князя Кия

Зміцнення князівської влади;

перетворення Києва на культурний та політичний центр;

утворення держави Русь у східних слов'ян.

 

 

Київська держава за князя Кия

 

Територія - Середня Наддніпрянщина

Ознаки влади - Сильна дружина; ведення активної зовнішньої та внутрішньої політики

Політичний центр - Місто Київ

Зовнішня політика - Стосунки з Візантією; боротьба з кочівниками

Внутрішня політика - Діяльність по централізації князівської влади; заснування Києва –

політичного центру держави

Результати діяльності князя Кия - Зміцнення князівської влади; перетворення Києва на культурний та політичний центр; утворення держави Русь у східних слов'ян.

 

Категорія: 7 клас | Додав: akeska
Переглядів: 366 | Завантажень: 14 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
П`ятниця, 29.11.2024, 19:28
Вітаю Вас Гість

Категорії розділу

7 клас [9]
8 клас [12]
9 клас [0]

Пошук

Календар

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Block title

Block content

прогноз погоди

Photo: 1
Downloads: 69
Publisher: 11