Головна » Файли » Конспекти уроків » 8 клас |
[ Викачати з сервера (19.3 Kb) ] | 02.09.2016, 22:09 |
Тема: Повстання Криштофа Косинського Мета: Висвітлити передумови та перебіг національно-визвольної боротьби в Україні наприкінці XVI ст.; дати характеристику козацькому повстанню під проводом К.Косинського (1591-1593рр.); формувати вміння аналізувати та синтезувати отриману інформацію, робити висновки, продовжувати формувати вміння працювати з історичною картою як джерелом історичних знань. Корегувати у дітей логічне запам’ятовування, процеси мислення (аналіз, узагальнення, вміння виділяти причинно-наслідкові зв’язки). Виховувати в учнів повагу до традицій національно-визвольної боротьби українського народу, пам'ять про її учасників. Обладнання: підручник Г.М.Плешканівська “Оповідання з історії країни” 8 клас, карта України кінець 16 ст. ХІД УРОКУ І. Загально-корекційний етап. 1. Організація учнів та робочих місць. Нервово-психологічна підготовка. ІІ. Основна частина. 1.Пропедевтичний етап.
- хто такий Дмитро Вишневецький? - знайдіть у тексті і перекажіть, проти кого воював Д.Вишневецький? - розкажіть про походи козацьких загонів на чолі з Вишневецьким. - хто із запорозьких ватажків оспіваний у пісні про Байду?
2. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань, необхідних для вивчення нової теми. - поясніть термін «закріпачення селянства»; - назвіть основну силу, що стала рушійною у національно-визвольній боротьбі українського народу (козацтво);
2.2 Формуючий етап. 1. Повідомлення теми уроку. 2. Вивчення нового матеріалу. а) Розповідь вчителя Причини розгортання національно-визвольної боротьби наприкінці XVI ст.:
Першим великим збройним виступом козацтва за свої соціальні і станові права було повстання під проводом К.Косинського. Криштоф Косинський – (рік народження невідомий – 1593) – гетьман запорозьких козаків. За походженням – шляхтич з Підляшшя. Із-за майнових суперечок з Острозькими проводив з ними боротьбу, яка перетворилася на перше велике козацьке повстання проти Польщі. Перше велике селянсько-козацьке повстання почалося в 1591 р. Очолив його К.Косинський, гетьман українського реєстрового козацтва. Польський король надав йому маєток за службу, але білоцерківський староста Ян Острозький не допустив його до цієї землі. Це дуже обурило Косинського. Зібравши загін козаків, він вирушив проти панів. До козаків приєдналися повсталі селяни-втікачі й городяни. Повстанці штурмом оволоділи замком Острозького і містом Біла Церква. Козаки та їх союзники захопили Богуслав, Корсунь, Канів, Переяслав. Усі міста і повіти, які займав Косинський, присягли на вірність гетьману і війську Запорізькому. Селян-утікачів гетьман оголошував вільними козаками. Наляканий розмахом повстання, польський король спорядив шляхетське військо. Його очолив Ян Острозький та черкаський староста Олексій Вишневецький. Польські та повстанські війська зустрілися під містечком П’яткою. Тиждень тривала кривава битва. Повстанці втратили понад 2 тисяч чоловік, 26 гармат. Великих втрат зазнала й польська шляхта. Внаслідок переговорів було підписано спільну угоду. Козаки зобов’язувались повному «послушенству королю». Косинський звернувся по допомогу до російського царя. Московський уряд воював з шведами, тому не міг надати значну допомогу, але на Січ були надіслані гроші і припаси. У травні 1593 року козаки на чолі з Косинським виступили із Запоріжжя і взяли в облогу Черкаський замок Олексія Вишневецького. Оточений у замку Вишневецький вдається до хитрощів. Він запрошує гетьмана до себе на переговори. Під час переговорів Косинський був вбитий. Шляхта розбила рештки повстанців. Козаки змушені були зняти облогу і відступити. Але повстання тривало ще на протязі травня-вересня 1593 р.
б) Робота з книгою. Г.М.Плешканівська “Оповідання з історії країни” 8 клас, с.19-20 Конспектування прочитаного.
3. Закріплення нової теми. - Назвіть причини козацько-селянських повстань XV- кінця XVI ст. - Де розташувалося козацьке військо? (Між містами Бар і Брацлав) - Яке місто на початку повстання захопили козаки? (Пихів) - Мешканці яких міст клали присягу К.Косинському? (Біла Церква, Богуслав, Корсунь, Канів, Переяслав, Черкаси) - Хто очолював польське військо, яке боролося з повстанцями? (К.Острозький) - Коли і біля якого міста козаки зазнали поразку? (23-31 січня 1593 року під П’яткою) - Куди відступили козаки? (На Запорожжя) - Коли і де загинув К.Косинський (Травень 1593р., Черкаси) - Чи продовжувалося повстання після загибелі К.Косинського? (Так, козацьке військо продовжувало боротьбу у травні-вересні 1593р.)
ІІІ. Заключний етап Підведення підсумків та оцінення. Домашнє завдання.
Г.М.Плешканівська “Оповідання з історії країни” 8 клас, с 19-20.
Причини розгортання національно-визвольної боротьби наприкінці XVI ст.:
Першим великим збройним виступом козацтва за свої соціальні і станові права було повстання під проводом К.Косинського. Криштоф Косинський – (рік народження невідомий – 1593) – гетьман запорозьких козаків. За походженням – шляхтич з Підляшшя. Із-за майнових суперечок з Острозькими проводив з ними боротьбу, яка перетворилася на перше велике козацько-селянське повстання проти Польщі. Перше велике селянсько-козацьке повстання почалося в 1591 р. Очолив його К.Косинський, гетьман українського реєстрового козацтва.
| |
Переглядів: 981 | Завантажень: 25 | |
Всього коментарів: 0 | |